KINOLUB to festiwal filmowy dla młodych widzów, który odbywa się w czerwcu w kinach i ośrodkach kultury w Polsce południowo-wschodniej. Odbywa się zarówno w większych miastach (Kraków,
Kielce, Rzeszów), jak i w mniejszych ośrodkach wiejskich. W programie festiwalu znajdują się najnowsze filmy z całego świata tworzone z myślą o dzieciach i młodzieży, prezentowane i nagrodzone na międzynarodowych festiwalach. Na program składa się łącznie 58 filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych. Prezentowane filmy są mądre, zrozumiałe i wartościowe pod względem estetycznym i etycznym. Ukazują dzieci i młodzież w sytuacjach, z którymi młodzi widzowie mogą się utożsamiać, w relacjach rówieśniczych oraz w kontaktach z dorosłymi i ich światem. Uczą budowania przyjaźni i rodzinnych więzi, podejmowania dobrych i świadomych wyborów oraz postaw prospołecznych. Ponadto zabierają w podróż po kulturach innych narodów. Wizyta na festiwalu to doskonała okazja do poznania kina łączącego wartości artystyczne z edukacyjnymi.

Wstęp na wszystkie projekcje jest BEZPŁATNY.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja IKS z siedzibą w Busku-Zdroju. Wydarzenie współfinansowane
jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Więcej informacji znajdziecie na: www.kinolub.pl

Opisy projekcji, które będzie można obejrzeć w Domu Kultury w Wiśniowej:

FOTKA (Snapshot), reż. Catalina Arango (Ekwador, 2017) 75 min. 6+ LATAntonia spędza lato nad morzem. Tam pod okiem surowego dziadka ma uczyć się matematyki. Na szczęście jednak czas spędzi nie tylko nad książkami. Pewnego dnia dziadek przekazuje jej swój stary aparat fotograficzny Polaroid. Można nim zrobić jedynie osiem zdjęć. Tak rozpoczyna się pełna przygód podróż po osiem najciekawszych wspomnień z wakacji.
BOHATEROWIE (Heroes steps), reż. Henry Rincón (Kolumbia, 2016) 96 min. 9+ LATEduardo stracił nogę w wybuchu. To nie przeszkadza mu jednak w aktywnym życiu i marzeniach o założeniu drużyny piłkarskiej. W realizacji planu pomagają mu przyjaciele i nauczyciel muzyki. Czy pomimo przeciwności drużynie uda się wziąć udział w turnieju? „Bohaterowie” to wzruszający film o przyjaźni, przełamywaniu barier i triumfie ducha.
NA KÓŁKACH (Sobre Rodas), reż. Mauro D’Addio (Brazylia, 2017) 72 min. 11+ LATNa kółkach to brazylijski film drogi, w którego centrum stoi poszukiwanie przyjaźni i akceptacji. Lucas i Lais wyruszają w podróż w poszukiwaniu jej ojca, chociaż jedyną ich poszlaką jest stary kawałek zdjęcia. Niezwykłości ich wyprawie dodaje fakt, że Lais przemierza trakt na rowerze, a Lucas na swoim elektrycznym wózku inwalidzkim.
NOUR (Nour), reż. Khalil Dreyfus Zaarour (Liban, 2017) 93 min. 15+ LATBeztroska sielanka wakacji, które 15-letnia Nour spędza wraz z przyjaciółmi zostaje przerwana kiedy rodzina dziewczyny zmusza ją do poślubienia dużo starszego Maurice’a. Nastolatka bardzo przeżywa sytuację w której się znalazła. Z dnia na dzień młodzieńcze zabawy zostają zastąpione przez domowe obowiązki młodej żony i poczucie uwięzienia. Nour opłakuje rozstanie ze swoją pierwszą nastoletnią miłością, utracone dzieciństwo i marzenia. Jak sobie poradzi w tej trudnej sytuacji?

 

Kolorowy świat – 58 min. 4+ LATO sile współpracy przekonują się leśne zwierzaki („Siła w liczbach”), które pod przewodnictwem zaradnej wiewiórki pomagają niedźwiedziowi w zimowej drzemce, a także kot Vasily („Kotek z Lizukowej”) i pies Bulka marzący o znalezieniu się w Australii, co spełnia uczynna wrona. Przyjaźń to także szalone pomysły, przodują w tym: uciekający baranek („Dubak”), niesforne wilk i zając („Szary wilczek. Wiosna”) czy Stela bawiąca się z rybką („Powódź”). Życie bez bliskiej osobybywa nieznośne, czego doświadcza smutny sprzątacz („Kapelusz”), znudzona Shreya próbująca wyhodować ptaka („Przyjaciel”) i opuszczona przez brata Mat („Słyszysz mnie?”).
Z najbliższymi – 66 min. 6+ LATRodzina to najważniejsza część ludzkiego życia. Z całym pakietem dodatkowych elementów, jak troska, którą przejawia Dani wykradający rybę ze stołówki („Ryba”) czy potrzeba akceptacji, której szuka Kerou („Wpław do domu”). Ruby zaprzyjaźnia się z bezdomnym Tonym, choć cały świat nie wierzy w jej zapewnienia, że to św. Mikołaj („Ratujmy Mikołaja”), dziewczynka traktuje go jak członka familii, podobnie Rosa kochająca się w młodości w lodziarzu Paolo („Lody – siódme lato”).
Marzenia do spełnienia – 90 min. 9 +  LATKażdy z nas ma swój świat, do którego czasami ucieka przed troskami czy kłopotami, bo właśnie tam czuje się najlepiej. Podobnie uczniowie szkoły Mike’a nieustannie grający poprzez okulary VR („Nowy”). Wielka wyobraźnia idzie także w parze z zaciętymi próbami spełniania marzeń, czego przykładami są: wykonująca arcytrudną misję komiczną Stella („Stella 1”), Pol współpracujący z Sophie przy budowie rakiety („Misja zakończona”), a nawet Narges, której marzeniem jest zaśpiewać w meczecie („Głos”). Marzenia czasami są trudne do spełniania jak w przypadku chłopca, który chce zostać członkiem szalonej rosyjskiej rodziny („Przybysz”).
Czas buntu – 98 min. 11+ LATCiężko przyzwyczaić się do panujących zasad, szczególnie w okresie dorastania, czyli czasie wszechobecnego buntu i negowania istniejących reguł. Czasami ma to pozytywny skutek, jak w przypadku Marii zaprzyjaźniającej się z żołnierzem wrogiej armii („Prezent”) czy Maradony jednoczącego uchodźców i wojskowych poprzez sport („Mecz”). O trudnościach życia codziennego przekona się John ruszający po raz pierwszy do szkoły („Schoolyard Blues”), a także Tilak zbierający wszelkie fundusze na planowaną edukację („Nadzieja”), a nawet walcząca z niesfornymi kosmykami Carol („Włosy”). Zakorzenione w nas stereotypy zwalcza Tolu („Tolu”) ruszająca na połów, by utrzymać rodzinę oraz nieśmiały Frederico, który zaprzyjaźnia się z senegalskim imigrantem, a tak naprawdę utalentowanym artystą, czego nikt nie zauważa („Ślad”).
Zmniejsz/powiększ litery
Kontrast