Orkiestra Dęta OSP Węglówka powstała w kwietniu 2011 roku z inicjatywy: Józefa Paryla, Romana Gawła oraz ks.  Krzysztofa Ligockiego. Początkowo zespół liczył około 50 muzyków amatorów głównie z naszej rodzinnej miejscowości (Węglówki) grających pod batutą pana Stanisława Palucha. Orkiestra od początku działa pod patronatem OSP Węglówka. Rok 2013 to czas zmian. Po dwóch latach pożegnaliśmy Stanisława Palucha. Nowym kapelmistrzem zostaje pan Janusz Paluch. Zmienia się nasz skład i repertuar. Orkiestra zdobywa również wyróżnienie podczas IX Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Myślenicach. 

W 2016 roku mocno zainteresowaliśmy się muzyką góralską. Bliskie są nam też rytmy związane z regionem Beskidów. W lipcu podczas Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego zaprezentowaliśmy najbardziej znane melodie okolic Podhala połączone z występami solistów. Udało się nam zainteresować tym repertuarem jury XII PPOD, które przyznało nam I miejsce podczas corocznego konkursu orkiestr dętych z powiatu Myślenice.

Na co dzień gramy głównie muzykę marszową i rozrywkową. Wzięliśmy na warsztat takie hity jak „Piraci z Karaibów” Hans’a Zimmera, „Być kobietą” Alicji Majewskiej czy „Thriller” Michael’a Jackson’a, które zapewniły nam zwycięstwo w XIII edycji Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Myślenicach. Udało się nam obronić tytuł najlepszej orkiestry powiatu! W wakacje 2017 odwiedziliśmy południe Węgier, a dokładnie region w komitacie Csongrád. Razem z Zespołem Banda Burek z Wiśniowej udało się nam połączyć muzykę, śpiew i taniec ludowy podczas International County Wandering Festival. My jak zwykle po góralsku – nasi koledzy po krakowsku! Daliśmy mocną próbkę polskiej kultury – barwnej i zróżnicowanej. Udało się nam  wystąpić na VII International Music & Folk – Dance Festival „Kvarner Festival Days” w Selcach na terenie Chorwacji i zaangażować w występ dzieci z Zespołu „Mali Węglowianie”. Zagraliśmy wspaniały koncert przez międzynawową widownią! 

​Końcówka 2017 roku również była bardzo intensywna. Jesienią przygotowywaliśmy treści na naszą pierwszą płytę. Muzyka, instrumentarium, śpiew. W końcu po miesiącach prób w październiku przystąpiliśmy do nagrywania, produkcji i projektowania szaty graficznej. Nasz krążek ukazał się w grudniu tuż przed świętami. 

Obecnie w zespole działa 35 muzyków. Jesteśmy grupą w bardzo różnym wieku – poczynając od 14 lat do ponad 70! W zespole gra młodzież z kilku miejscowości. Każdy z nas inny i wyjątkowy, tak jak muzyka którą razem tworzymy!

Zmniejsz/powiększ litery
Kontrast