poniedziałek, 20 maja, 2024
Start > Aktualności > Dożynki Powiatu Myślenickiego

Dożynki Powiatu Myślenickiego

“lle ziaren w każdym z kłosów wieńca

Tyle wszystkim szczęścia życzmy dziś.

Za wysiłek, za zbiór chleba dziękujemy.

Żeby w kraju nie głodował nikt. “

28 sierpnia 2022 r. odbyły się w Wiśniowej XXII Dożynki Powiatu Myślenickiego, których współorganizatorami byli Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Gmina Wiśniowa oraz GOKiS Wiśniowa. Dziękczynną mszą świętą na placu przy kościele w Wiśniowej rolnicy z 9 gmin powiatu myślenickiego podziękowali za zebrane plony. Korowód dożynkowy złożony z parady zabytkowych traktorów i motocykli oraz grup wieńcowych, delegacji z poszczególnych gmin, jak też mieszkańców gminy Wiśniowa i zaproszonych gości poprowadziła orkiestra dęta GOKiS Wiśniowa.

Uroczystego otwarcia tegorocznego Święta Plonów dokonali Wójt Gminy Wiśniowa Bogumił Pawlak i Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal. Starostowie dożynek Stanisława Drabik z Węglówki oraz Kazimierz Grabacki z Poznachowic Dolnych wręczyli gospodarzom chleb, jako symbol ciężkiej pracy rolnika. Na scenie obok Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej Panie z Kół Gospodyń Wiejskich tradycyjnie ośpiewały wykonane własnoręcznie wieńce dożynkowe. Jury za najpiękniejszy uznało wieniec wykonany przez Zespół Regionalny Cyrniawa z Krzeczowa. Swój dorobek artystyczny zaprezentowali: Zespół Banda Burek, Zespół Regionalny Mali Węglowianie oraz Orkiestra Dęta OSP Węglówka.

Imprezie towarzyszyła wystawa twórców ludowych, rękodzielników oraz rolników z terenu powiatu. Sołectwo Wiśniowa oraz sołectwo Kobielnik zaprezentowało sprzęt wykorzystywany w dawnych czasach do pracy przy żniwach, odbył się również pokaz młócki.

Gwiazda wieczoru Kapela Ciupaga porwała swoim repertuarem do zabawy licznie zgromadzonych mieszkańców gminy oraz gości, którym w finale do tańca przygrywał Zespół To i Owo. Składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji uroczystości oraz wspólną zabawę.

Skip to content