sobota, 20 lipca, 2024
Start > Aktualności > BESKIDZKIE RYTMY I SMAKI 2024

BESKIDZKIE RYTMY I SMAKI 2024

BESKIDZKIE RYTMY I SMAKI
XI Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki” 2024 był pełen muzyki, tańca i tradycyjnych smaków, które pozwoliły uczestnikom poczuć ducha Beskidu Wyspowego.
Impreza dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń zarówno mieszkańcom i turystom jak również samym artystom i wystawcom.
Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej we współpracy z Towarzystwem Miłośników Regionu Dobrzańskiego. Wydarzenie realizowane w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy 2024” dofinansowanej z Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach „Programu wsparcia turystyki – Edycja 2024”
Zgromadzonych gości oraz uczestników przywitał Wójt Gminy Wiśniowa – Bogumił Pawlak, zaś całość poprowadziła aktorka i reżyserka Dorota Ruśkowska.
Na samym początku Festiwalu został ogłoszony „Konkurs na regionalną potrawę lub produkt”, do którego zgłosiły się Koła Gospodyń Wiejskich z Poznachowic Dolnych, Wiśniowej, Kobielnika, Wierzbanowej, Lipnika oraz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich ,,Glichowianka”. W tegorocznej edycji konkursu podniebienia naszych jurorów: Teresy Koniecznej, Karoliny Nowak oraz Grzegorza Kaczmarczyka skradły kotlety grzybowe z ,,Brzeziny” z ziemniakami i surówką.
Nagroda w konkursie zostały sfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach „Programu wsparcia dla turystyki- Edycja 2024”.
Niezawodne panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały również degustację potraw regionalnych za co serdecznie dziękujemy. Jednym słowem było pysznie.
Ale nie zabrakło też rytmów, których na początek dostarczyła nam Orkiestra Dęta GOKiS Wiśniowa pod batutą Józefa Manieckiego. Następnie Dziecięca Grupa Zespołu Banda Burek zaprezentowała regionalne wiśniowskie tańce i zabawy.
Zwyczaje związane z tłustym czwartkiem i ostatkami przedstawił na scenie Zespół Regionalny Banda Burek w choreografii Barbary Chęcińskiej przy akompaniamencie kapeli pod kierownictwem Mateusza Frysa.
Finałowym punktem programu była zabawa taneczna z Zespołem ,,Pomarańcza”.
O dobrą kuchnię polową, grilla a także zimne napoje zadbała Restauracja Poziomka.
Najmłodsi mogli poszaleć na dmuchańcu oraz pojeździć karuzelą.
Było barwnie, radośnie, wesoło oraz tradycyjnie.
Skip to content