poniedziałek, 20 maja, 2024
Start > Zespół Banda Burek

Zespół Banda Burek

Zespół Banda-Burek został założony jesienią 1953 roku przez ówczesną kierowniczkę świetlicy wiejskiej. Nazwa zespołu odwołuje się do legendy o bandzie Burka, która grasowała w okolicach Wiśniowej. Według legendy Burek i jego banda słynęli z kradzieży koni: okradali gospodarzy i karczmy gdzie odbywały się wesela. Na jednym z wesel pojawił się niespodziewanie Burek ze swoją bandą, tańczył, śpiewał i zabawiał karczmarkę. Swoją brawurą i tempem porwał gości do zabawy. Podczas gdy weselnicy zapomnieli się w tańcu i śpiewie, całe obejście karczmy zostało doszczętnie okradzione. Legenda ta jest bardzo ważną częścią lokalnej tożsamości i kultury ludowej. Założyciele zespołu Banda-Burek bazowali na autentycznych przyśpiewkach i tańcach z regionu, zaś postać wesołego, roztańczonego rozbójnik stała się ich „patronem”.

Zespół w swoim gronie skupia ludzi bardzo zaangażowanych społecznie, serdecznych, otwartych na innych, wrażliwych na piękno kultury ludowej. Ludzi, którzy nie tylko kochają taniec i śpiew, ale również teatr. Wiele osób z Zespołu występuje w Amatorskim Zespole Teatralnym oraz w Grupach Śpiewaczych. Zespół jest wizytówką i dumą Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej. 

Od ponad 60 lat występy Zespołu Regionalnego ,,Banda Burek” cieszą się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród mieszkańców gminy Wiśniowa. Jego wkład w szerzenie kultury regionalnej został doceniony również w skali powiatu i województwa. Zespół swoimi występami zachwyca mieszkańców różnych miast i wiosek – tworząc w ten sposób historię polskiego folkloru.

Kierownikiem i choreografem Zespołu obecnie jest pani Barbara Chęcińska.

 
 
 
 
Skip to content